No i co z tego wynika?

    Spis
treści
 
      Teoretyczne podstawy
 
    Podczas licznych eksperymentów odkryto również, że osoby które były przyzwyczajone do używania tylko jednej półkuli, miały duże trudności w używaniu drugiej, tak jakby dominacja jednej powodowała eliminację drugiej.

W toku dalszych eksperymentów odkryto, że kiedy "słabszą" półkulę pobudzano i stymulowano do działania w harmonii z dominującą, ogólnym rezultatem było podwyższenie efektywności danej osoby. Wyniki były rewelacyjne:

Okazało się bowiem, że podniesienie efektywności nie odbywało się wedle równości 1 + 1 = podwojenie, ale było raczej 1 + 1 > 5!

Właśnie ta współpraca obydwu półkul stanowi klucz do szybkiego uczenia się.

Sperry i inni wykazali, że im częściej obie półkule mózgowe pracują jednocześnie, tym bardziej każda z nich korzysta na tej współpracy. Na przykład studiując muzykę lepiej poradzisz sobie z matematyką - i odwrotnie. Z kolei jeśli uczysz się tańczyć, lepiej pójdzie ci nauka języków, a ucząc się języków będziesz miał większą kontrolę nad ruchami ciała.
I, co jest pewne, im bardziej wykorzystujesz wszystkie te możliwości, tym bardziej chłonna staje się twoja pamięć, i tym przyjemniejszy i łatwiejszy staje się sam proces zapamiętywania.

Z tych informacji wynikają również dwa ważne wnioski:


 o
Budowa mózgu
- lewa półkula
- prawa półkula

Praktyczne implikacje znajomości budowy mózgu

Pamięć - budowa,
prawa i procesy pamięci.
 
   

Jeśli chodzi o
Komunikację z innymi

Rozmawiając z kimś, spójrz jak on wygląda, jakie zachowania przejawia. Jeśli widzisz rozczochranego "artystę" z koszulą w kwiaty - możesz się spodziewać, że jego dominującą półkulą jest prawa. Dlatego komunikując się z nim używaj raczej języka obrazowego, pełniejszego w emocje, obrazowe, żywe przykłady.

I odwrotnie, osoba ubrana pod linijkę (np. garnitur), zachowująca się w dosyć wyważony sposób, zadająca precyzyjne, szczegółowe pytania - to typowy "lewo mózgowiec". Aby się z nim sprawnie skomunikować - bądź możliwie dokładny, szczegółowy w swych wypowiedziach, operuj liczbami, słowami dokładnie oddającymi treść tego, co chcesz powiedzieć, unikaj metafor, alegorii. Bo jeśli będziesz działać odwrotnie to spodziewaj się że:

       
    - do niczego go nie przekonasz,
- nic mu nie sprzedasz - jeśli to chciałeś zrobić,
- niewiele on zrozumie z twojego wywodu, a ty tylko będziesz się denerwował, że nie rozumie on "tak prostych rzeczy"
- możesz nie zdać egzaminu - jeśli będziesz "nadawał na innej fali" niż twój profesor


I co do
Ciebie.

Określ która półkula jest u ciebie dominująca. Nie powinno to być trudne. Wystarczy spojrzeć na powyższe opisy półkul i odnieść je do siebie - co bardziej charakteryzuje moją umysłową działalność - synteza czy analiza, ogólne podejścia czy kopanie w szczegółach?

Po tym jak już określisz swoją dominująca półkulę, zacznij pracować nad rozwinięciem drugiej. Wspólne działanie obu półkul to wyjście najlepsze z możliwych.
Gwarantuje ci to najwyższą efektywność, w myśl zasady 1 + 1 > 5 !

Jak to zrobić?
Nie ma innego sposobu niż krok po kroku próbować dodawać do obecnego sposobów działania - tych z drugiej półkuli. Np. studiując matematykę, dorysuj kolorowe kwiatuszki do liczb jakie przeliczasz. Spróbuj zadać sobie kreatywne pytanie: Co ma ślimak do pierwiastka z pochodnej? Kilka takich ćwiczeń powinno pobudzić Twój mózg do pracy na innych zasadach niż dotychczas. Regularnymi ćwiczeniami, w niedługim czasie jesteś w stanie pobudzić drugą "podupadającą" półkulę do pełnej współpracy z drugą.

Pełniejszą współpracę obu półkul zapewnią Ci również metody zapamiętywania, które poznasz w dalszych rozdziałach.

Jakie ci to korzyści przyniesie?
To, co najlepsze z obu światów.
- Będziesz w stanie zrozumieć i dogadać się z ludźmi "z obu półkul".
- Będziesz w stanie podejmować mądrzejsze decyzje - mając do dyspozycji umiejętność szczegółowej analizy - dzięki lewej półkuli - i ogólnego, holistycznego spojrzenia dzięki prawej.
- Możesz się na tym wzbogacić. Jeśli wpadniesz na jakiś genialny finansowy pomysł (prawą półkulą), dzięki lewej będziesz w stanie zaprojektować to w szczegółowe projekty gotowe do realizacji.
- Ucząc się, będziesz osiągał lepsze rezultaty zarówno w ścisłych jak i humanistycznych przedmiotach.

I tak wyliczać można w nieskończoność

Czy widzisz już korzyść jaką niesie ze sobą harmonijna współpraca obu półkul mózgowych?

No to do dzieła!
Ile wynosi piąta potęga z żartujących sobie kosmitów?

Ot, takie sobie niewinne kreatywne zadanie na pobudzenie pracy mózgu

       
           
 
     
Tłumaczenia pisemne i ustne, Trados itp. | Pomysły i porady Mistrzunia | Gospodarstwo Zacisze Przechlewo | domeny | darmowe pozycjonowanie | Mieszkania Bydgoszcz | biuro rachunkowe częstochowa | Alaskan Malamute - Psy północy | KS Radomy¶lanka Radomy¶l Wielki | sauny | spam | wózki dziecięce | Tanie banki w jednym miejscu | Hotele | opony częstochowa