By lepiej zapamiętywać:
Co robić po skończonej
nauce?


    Spis
treści
 
      Proces uczenia się
 
   

...stosuj powtórki.

Lepsze zapamiętywanie nowego materiału w trakcie nauki to dopiero połowa zadania. Potrzeba ci tego samego również po jej zakończeniu.

Po pierwsze zapamiętujesz więcej i lepiej kilka minut po zakończeniu nauki,
po wtóre: zapominasz 80% szczegółów nowego materiału po pierwszych 24 godzinach.

Wzrost możliwości zapamiętywania jest korzystny, warto go wykorzystać (do czego zachęcałem cię w poprzednim rozdziale), spadek może być katastrofalny i lepiej, aby się nie zdarzał!

Sposób na jedno i drugie to: przeglądanie i powtarzanie.

Jeśli uczysz się przez godzinę, najskuteczniejsze zapamiętanie nowego materiału przypadnie mniej więcej 10 min. później.

To najlepszy czas na pierwszą powtórkę, której zadaniem jest ugruntowanie, głębsze osadzenie zapamiętanej wiedzy w pamięci.

Dla tego samego przykładu następną powtórką powinieneś zrobić po sześciu godzinach (jeśli możliwe).

Ogólnie rzecz biorąc, materiał powtarzasz w jednostkach "kalendarzowych", tzn. w systemie dni, tygodni, miesięcy i lat, a więc dlatego druga powtórka powinna wypaść na drugi dzień, następna po tygodniu, po miesiącu, potem sześciu miesiącach itd.

Nie jest to wcale zadanie czasochłonne. Pierwsza powtórka to tak naprawdę przejrzenie notatek z hakami, co nie zajmuje więcej niż 5 min. (dla 1-godzinnego okresu nauki), a w każdej następnej wystarczy, jeśli przypomnisz sobie lub przejrzysz szybko najważniejsze rzeczy z interesującej cię dziedziny. To, co zapomniałeś, uzupełnij, dodając również wszystko, o co wzbogaciłeś swoją wiedzę między kolejnymi powtórkami. Dzięki tej metodzie nigdy niczego nie zapomnisz.

Ale aby jeszcze skuteczniej zapamiętać:

 



o
Przed nauką...

W czasie nauki...

Po nauce...
 
           
       
   
   
    Powtórz przed pójściem spać
Zrób krótki przegląd notatek, przetestuj się (wykorzystując uprzednio stworzone pytania testowe), lub po prostu przypomnij sobie zapamiętaną informację. Niech potrwa to tylko kilka minut. Wieczór jest bardzo dobrym czasem na powtórki, poukładanie, uporządkowanie posiadanych informacji. To samo - już bez twojego uczestnictwa - zrobi twój mózg podczas snu. Taka powtórka przed snem bardzo mu w tym pomoże.





Użyj tego
Używanie nowo przyswojonej informacji jest jak cement. Bardzo silnie wiąże nowe informacje w pamięci. Jest to :

- doskonała forma powtórki,

- lepszy sposób zapamiętywania ponieważ w czasie używania wchodzą w grę prawie wszystkie zmysły - w zależności od typu używanej informacji robisz to rękami, ćwiczysz całym ciałem, rozwiązujesz zadanie z grupą współpracowników, analizujesz ćwiczenie pełniej wykorzystując możliwości mózgu. Wszystko to doskonale wspomaga zapamiętywanie. Jeśli tylko masz możliwość używania nowej wiedzy -
rób to!
Jeśli uczyłeś się angielskiego możesz pójść i porozmawiać z kimś po angielsku wykorzystując nowo poznane słowa i formuły gramatyczne.
A jeśli chodzi np. o naukę programowania lub używania programów - właściwie jest to jedyny sposób w jaki możesz się tego nauczyć - tylko przez praktykę.


Znajdź inne źródło informacji, poproś o pomoc
Jeśli chcesz znaleźć więcej informacji na dany temat - tym lepiej. Już sam fakt, że szukasz czegoś więcej niż było zadane - znaczy, że temat ten jest dla ciebie ważny. Znaczy, że ty chcesz to zapamiętać / zrozumieć, a nie tylko musisz. Bez wątpienia zapamiętasz to o wiele lepiej.










Wyjaśnij to innej osobie
Czy pamiętasz jak w poprzednim rozdziale proponowałem ci abyś - by wspomóc zrozumienie danej informacji - wyobrażał sobie, że wyjaśniasz komuś dany punkt. Tu masz możliwość zrobienia tego naprawdę. Jeśli masz kumpla który tego akurat nie rozumie lub po prostu się nie uczył, lub inną taką możliwość, nie wahaj się jej wykorzystać.

Jest to doskonała możliwość:

- powtórki,
- utrwalenia sobie studiowanego materiału
- sprawdzenia jego prawdziwego zrozumienia i zapamiętania.


Pouczające jest porównanie sprawności umysłowej tych, którzy konsekwentnie powtarzają z tymi, którzy tego nie robią. Ci, którzy rezygnują z powtórek nieustannie uczą się na nowo i na nowo zapominają. Z trudnością zapamiętują nowe informacje, ponieważ baza - fundament, którego potrzebują, aby zrozumieć te informacje, dawno uleciał z pamięci. Tacy ludzie zawsze uczą się z trudnością, kiepsko rozumieją, słabo przypominają sobie nowy materiał; cały ten proces jest dla nich żmudny i męczący. Ludzie, którzy naprawdę powtarzają, przekonują się, że w miarę nabywania coraz większej wiedzy, nowe informacje zapamiętują coraz szybciej. Tworzy się swoiste "koło napędowe" - procesy uczenia się, rozumienia i zapamiętywania wspomagają się wzajemnie. To naprawdę zadziwiające - im więcej się uczysz, tym łatwiej się uczysz.


Gra jest naprawdę warta świeczki!!


Przedstawione dotychczas metody uczenia się dotyczą ogólnego zapamiętywania informacji, rozumienia studiowanego materiału, zapamiętywania generalnego.

W następnych rozdziałach poznasz mnemotechniki - sposoby dokładnego zapamiętywania informacji.
Dzięki nim będziesz w stanie doskonale zapamiętać długie listy wyrazów, wyliczanek, cech czegoś tam - rzeczy, które najczęściej przysparzają bólu głowy większości uczniów i studentów.

   
       
     
Mieszkania Bydgoszcz | wózki dziecięce | darmowe pozycjonowanie | spam | Tłumaczenia pisemne i ustne, Trados itp. | Tanie banki w jednym miejscu | Alaskan Malamute - Psy północy | opony częstochowa | Pomysły i porady Mistrzunia | biuro rachunkowe częstochowa | KS Radomy¶lanka Radomy¶l Wielki | Gospodarstwo Zacisze Przechlewo | Hotele | domeny | sauny