By lepiej zapamiętywać:
Co robić na długo przed
uczeniem się?


    Spis
treści
 
      Proces uczenia się
 
   

Kto zaniedbuje przygotowywanie się, przygotowuje zaniedbanie.



...że tak określę przesłanie tego rozdziału mówiąc językiem pewnego słynnego powiedzenia.
Nauka, jak każda czynność, aby zakończyła się sukcesem, wymaga przygotowania - zarówno długoterminowego, jak i krótkoterminowego, czyli "na minutę przed"..

Oto najważniejsze czynniki, jakie powinieneś rozważyć, zanim weźmiesz się za naukę - jeszcze zanim o niej w ogóle zaczniesz myśleć..:-)

  o Przed nauką...

W czasie nauki...

Po nauce...
 
           
       
    Motywacja

Co zajmuje i nęci,
łatwo wpada do pamięci. :-)


Motywacja to jeden z najsilniejszych czynników wpływających na zapamiętywana i skuteczność studiowania. To dzięki niej osiągasz rewelacyjne wyniki w jednych przedmiotach, a z

powodu jej braku jesteś zupełną nogą w innych.
Jest to zupełnie naturalne i radzę ci tego nie zmieniać tylko nieco zmodyfikować.

1. Przedmioty które lubisz, lub w których widzisz praktyczne wykorzystanie w twoim zainteresowaniu.
Wiele nie ma tutaj do zmiany. I tak osiągasz w nich wysokie wynik i wiesz, co w nich jest dla ciebie najbardziej interesujące i przydatne.

2. Przedmioty które zupełnie cię nie interesują, i nie pasują do twego zainteresowania..
... a których i tak niestety musisz się uczyć (chociażby po to przy przechodzić z klasy do klasy, z roku na rok). No cóż, najlepiej załatwić je ten sposób:

- uczyć się ich jak najmniej, nie marnować na nie więcej czasu niż trzeba

- aby jednak studiowanie ich nie było dla ciebie zupełną stratą czasu - określ, co w nich jest takiego, co mogłoby być dla ciebie przydatne.

- wykorzystuj przy uczeniu się tych przedmiotów mnemotechniki (metody zapamiętywania, których nauczysz się w dalszej części tego kursu), ściągi, gotowce, i wszelkie sposoby otrzymywanie maksymalnych ocen przy jak najmniejszym wysiłku.

Podsumowując: wyciągnij z twojego okresu szkolnego maksimum tego co jest dla ciebie pożyteczne, interesujące, coś co sprzyja dążeniu do twego celu, a resztę..

...olej, załatw na minimalnym poziomie, bo i tak ci się na nic nie przydadzą.

Wielu sławnych i mądrych ludzi tak zrobiło, jest to również pradawną receptą na sukces

FOCUS
(ang.) skoncentruj się

Jeden z wybitnych powiedział również

Im dłużej żyję, tym bardziej widzę jak
mało rzeczy jest w życiu naprawdę ważne.

 A ty jesteś młody i już teraz możesz wprowadzić tą zasadę w życie.
Zobacz, na przykład ilustrujący stosowanie tej zasady.


Pożywienie
Nie jest to najważniejszy czynnik sprzyjający zapamiętywaniu, ale wiadomo, że pożywienie zawierające dużo witamin z grupy B pomaga mózgowi w jego pracy. Warto więc włączyć do swego menu:
- kiełki, owoce
- zarodki pszenne
- drożdże, całe ziarna,

i wyłączyć mięso które nie jest przeznaczone dla ludzi, tylko dla mięsożernych zwierząt (które w odróżnieniu od ludzi mają kły wspomagające rozszarpywanie mięsa, silne soki żołądkowe i krótki przewód pokarmowy).

U ludzi nie znajdziesz tych cech. Wegetariańska dieta jest o wiele zdrowsza - rozważając krótkoterminowo (brak popularnych dolegliwości jak zgaga, niestrawność, nieprzyjemny zapach z ust), a zwłaszcza długoterminowo - większość popularnych chorób cywilizacyjnych jest wynikiem jedzenia mięsa.

Wielu sławnych ludzi było wegetarianami - Leonardo da Vinci, Newton, a Albert Einstein powiedział nawet:

"Nic nie poprawiłoby tak zdrowia ludzi oraz zwiększyłoby szansy przetrwania życia na Ziemi jak ewolucja w kierunku diety wegetariańskiej"


Sport
Następny, wspomagający zapamiętywanie czynnik o mniejszym znaczeniu ale...
wyobraź sobie, że zabierasz się do nauki i:
- nie możesz wysiedzieć na krześle bo boli cię kręgosłup,
- nie możesz się skoncentrować, bo czujesz ogólną słabość,

- myślisz o spaniu a nie no nauce, bo już zmęczyłeś się tą nauką i najchętniej byś pospał.
Czy możliwe jest skuteczne zapamiętywanie w takich warunkach??

Odpowiedz sobie sam.


Miejsce
Określ stałem miejsce, w którym będziesz się uczyć. Posiadanie takiego miejsca sprawia, że mózg przyzwyczaja się, że w tym miejscu zawsze się uczysz. Rozumie on wtedy że, trzeba być spokojnym, skoncentrowanym i przyswajać jak najwięcej informacji. Dlatego też posiadanie swego miejsca w którym zawsze się uczysz, najlepiej o stałych porach dnia na przestrzeni długiego okresu bardzo ci pomoże w zapamiętywaniu i uczeniu się.
Wytyczne co do konstrukcji takiego miejsca znajdziesz w studium przypadku.





Planowanie
Studiowanie nie jest typem zadania, które możesz zrobić raz i mieć już z nim spokój. Jest to raczej "nigdy niekończące się" zadanie. Coś na podobieństwo codziennego obowiązku. A takie stałe obowiązki

najlepiej załatwia się RUTYNOWO. Wyznaczając sobie po prostu codzienną dawkę nauki i nie mniej i nie więcej (no chyba że naprawdę trzeba).

Zaplanuj czas, w którym każdego zamierzasz się uczyć.
Np. zaplanuj, że:

codziennie od 18.00 do 20.00 te dwie godziny poświęcasz na
- efektywną,
- szybką,
- intensywną,
- inteligentną naukę,
- skutecznie zapamiętując studiowany materiał technikami których tutaj się nauczysz.

I KONIEC, NIC WIECEJ. Reszta czasu należy do ciebie. Możesz robić w nim co tylko zechcesz.
Jest to o wiele lepsze od tego scenariusza:

Siadasz przed telewizorem z zamiarem nauki, telefonujesz w tym czasie do kumpla bo akurat cię naszła ochota, czytasz w kółko te same rozdziały, bo wciąż "odlatujesz". Próbujesz coś zapamiętać, ale chwilę później już tego nie pamiętasz.
Robisz notatki, z których nic nie rozumiesz, bo są tak enigmatyczne albo nieczytelne, lub przepisujesz całe rozdziały nie wybierając tego, co jest naprawdę warte zanotowanie, a co jest zwykłym "wypełniaczem miejsca " w książce.

Itd. Tego typu przykłady można by ciągnąć w nieskończoność, a ty sam z pewnością mógłbyś dodać kilka.

Co osiągasz dzięki takiemu inteligentnemu podejściu do nauki:

Podwyższenie umiejętności i zapamiętywania i koncentracji.
Dzięki regularnemu studiowaniu w tym samym czasie, po pewnym okresie twój mózg przyzwyczaja się, że w tym okresie należy "być cicho, skoncentrować się na nauce i dużo zapamiętywać". Dokładnie tak samo jak przy studiowaniu w stałym miejscu. Taki efekt również osiągasz dzięki regularnemu studiowaniu o tej samej porze dnia. Możesz to zauważyć już po kilku dniach - zwłaszcza jeśli będziesz świadomie do tego dążył. Np. rozpoczynając naukę powiedz do siebie:

"Ok. Teraz zamierzam się uczyć. Zamierzam być skoncentrowany na nauce. Będę skutecznie zapamiętywał studiowany materiał. Postaram się, aby moje studiowanie będzie przebiegało szybko i intensywnie."

Nie myl tego z jakimś pozytywnym myśleniem czy czymś w tym guście. Jest to zwykłe, świadome wyznaczanie sobie celu do którego zamierzasz dążyć.

Więcej czasu dla siebie - bo nie marnujesz go na nieefektywną naukę.

Zmniejszenie stresu - bo masz pewność, że to, czego się nauczyłeś z pewnością nadal jest w głowie (zresztą w każdym momencie możesz to sprawdzić po prostu przypominając to sobie).

Podwyższenie ocen: Jest to naturalny efekt, gdy jesteś dobrze przygotowany do odpytywania, na klasówkę itp.



   
    I jeszcze raz:
- Znajdź zainteresowanie w tym, co studiujesz
- Odżywiaj się prawidłowo
- Uprawiaj sport
- Dobierz odpowiednie miejsce nauki
- Planuj swoją naukę

Te kroki zapewnią ci dobrą podstawę, aby zapamiętywanie przebiegało bez zakłóceń.

   
       
     
biuro rachunkowe częstochowa | sauny | Tanie banki w jednym miejscu | spam | Mieszkania Bydgoszcz | darmowe pozycjonowanie | opony częstochowa | wózki dziecięce | Alaskan Malamute - Psy północy | Gospodarstwo Zacisze Przechlewo | Hotele | Tłumaczenia pisemne i ustne, Trados itp. | Pomysły i porady Mistrzunia | domeny | KS Radomy¶lanka Radomy¶l Wielki