Jak zapamiętywać złożone daty - system.

    Spis
treści
 
      Appendix
 
    Zapamiętywanie skomplikowanych dat wymaga odrobinę bardziej złożonego systemu.

Tym razem do zapamiętania jest nie tylko sam rok z wydarzeniem, ale:
- dzień
- miesiąc
- rok i
- wydarzenie.

Manewr jaki trzeba tutaj wykonać jest jednak prosty. Wystarczy dodać do poprzedniego systemu metodę zapamiętywania dni i miesięcy.
 




o
Daty historyczne

system podstawowy
system zaawansowany
----- - zasady
----- - przykłady


Języki obce

Słówka języków obcych

Efektywna nauka j. obcych - podstawy.

Jak poprawić wymowę j.
obcego?



 
   
Oto ona:
     
       
   
Dni,
a raczej numery dni można zapamiętać posługując się systemem GSP, czyli stworzyć numerom od 1 do 31 odpowiednie obrazy słowne, których będziesz zawsze używał do zapamiętywania dat.

Oto przykładowe słowa-klucze zbudowane według GSP:
(dwadzieścia początkowych, to słowa z przykładu z GSP-rozdziału):


1. Duch
2. Noe
3. Mysz
4. Ryż
5. Liść
6. Jeż
7. Kosz
8. Fa
9. Pszczoła
10. TeZeusz
11. TaTo
12. TiNa
13. DoM
14. TiR
15. TaLerz
16. TuJa
17. TKacz
18. ToFfi
19. DąB
20. NoS
21. NuDa
22. NeoN
23. NiMm2
24. NoRa
25. NiL
26. NinJa
27. NoGa
28. NeW
29. NiP
30. Miss (MiŚ)
31. MłoT


Tych skojarzeń możesz używać zapamiętując dni. Oczywiście jak zwykle polecam zbudować swój system, bardziej ci odpowiadający, a nawet taki, który będziesz wykorzystywał wyłącznie do zapamiętywania dat.

Jak widzisz, tworząc te słowa, nie zawsze ściśle podążałem zaleceniami systemu GSP. Np. Miss - teoretycznie oznacza 300, ale ponieważ to przecież ja jestem tu "panem", a nie GSP, czasem można naginać jego reguły. Poza tym to ja właśnie wymyśliłem to słowo i wiem również że świadomie złamałem te zasady, poza tym, często używam tego systemu i nie ma możliwości, aby słowo "Miss" nagle zaczęło oznaczać dla mnie 300 skoro już dziesiątki razy używałem go do zapamiętania 30.

Oczywiście najlepiej jest zachowywać reguły GSP, ale jeśli trudno jest wymyślić słowo ściśle się ich trzymając to po prostu łamie się je i koniec. Proste :-)





By zapamiętać
miesiące
można skojarzyć z nazwami miesięcy takie oto obrazy:


miesiąc
  skojarzenie
  dlaczego właśnie takie:

Styczeń


  Śliczna śnieżynka tańczy piruety na lodzie.

  Wziąłem po uwagę pierwszą literę stycznia - S - i to, że akurat imię znanej zimowej postaci - Śnieżynki zaczyna się prawie na S, dlatego właśnie skojarzyła mi się ze styczniem.


Luty   Dziadek Mróz przytupuje po lodzie swymi srebrnymi butami.   Może imię dziadka Mroza nie zaczyna się na L, ale samo jego imię wskazuje na mróz - najczęściej kojarzący się ze lutym. Poza tym, przysłowie "Idzie Luty, obuj buty", tknęło mnie by zapamiętać luty jako dziadka Mroza przytupującego na lodzie srebrnymi, błyszczącymi od mrozu butami.


Marzec   Topiąca się marzanna walczy z falami.   Marzannę topi się chyba w marcu, prawda? Poza tym jej imię również zaczyna się na M.


Kwiecień   Piękna stokrotka szamoce się z zwija w walce ze śnieżkami które ją atakują. A do tego wszystkiego raz ostro świeci słońce, to znów pada intensywny śnieg - jak to w kwietniu zwykle bywa :-).
  Jak pamiętam, w kwietniu wszystko się miesza - jak mówi przysłowie, "Kwiecień, plecień co przeplata, trochę zimy...".

Dlatego przedstawiłem kwiecień jako walkę stokrotki, która właśnie wtedy zaczyna wyrastać, ze śniegiem, który jej w tym przeszkadza.



Maj   Marysia i Jaś zakochani siedzą w parku i tak się czule obejmują, że aż parują z nich serduszka.   Raz, że maj to miesiąc zakochanych - dlatego ta właśnie scena. Poza tam imię Marysi zaczyna się na M, a imię Jasia zaczyna się na J.
Dlatego to właśnie oni biorą udział w tej scenie.


Czerwiec   Ogromnie uradowany Czesiu wybiega ze szkoły na szkolne boisko i dzwoni z całych sił wielkim dzwonkiem ogłaszając początek wakacji.   Czerwiec (no może jego koniec) to tradycyjnie początek wakacji, dlatego Czesiu (Czesiu jak Czerwiec) wybiega ze szkoły z dzwonkiem.


Lipiec
  Leniwiec wisi na palmie i opala się robiąc dokładnie to co lubi najbardziej - NIC!

  Lipiec to zwykle czas urlopowania - legalnego leniwienia się na słońcu :-), dlatego pojawił się tu opalający się leniwiec. Poza tym słowo leniwiec zaczyna się na L.


Sierpień
  Sierp z wielką dynamiką kosi ogromne łany złocistego zboża

  Sierpień to czas żniw. Stąd właśnie sierp - (plus to, że słowo "sierp" zaczyna się na S, jak Sierpień)


Wrzesień
  Zmartwiony Wiesiu idzie do szkoły obładowany książkami.

  Wrzesień = początek szkoły, dlatego Wiesiu (od Września) idzie zmartwiony do budy:-).


Październik
  Rektor UJ wychodzi na scenę przed studentami i grubym, monumentalnym głosem śpiewa Gaudeamus...w stylu hip hop oczywiście :-)
  Październik - wiadomo - studenci na studia. Dlatego myślę, że przypisanie rektorowi października nie jest najgorszym wyborem.



Listopad
  Procesja płaczących i lamentujących pracownic poczty rzuca z rozpaczą listy do grobu, zawodząc przy tym niemiłosiernie.
  Listopad po pierwsze kojarzy się zwykle że świętem zmarłych. Dlatego właśnie procesja i grób. Pracownice poczty dlatego, że to one zwykle mają do czynienia z listami (od Listopada), a dlatego je wrzucają do grobu, by one padały (od drugiego członu nazwy - listopad


Grudzień   Mikołaj, szamoce się z zabawkami i rózgami, bo zapomniał co komu ma dać.   Grudzień = Mikołaj, to chyba każdemu kojarzy się z grudniem.



Dlaczego takie właśnie skojarzenia? Bo akurat takie mi na myśl przyszły. Zresztą jak sam widzisz nie są one aż tak do końca bez sensu :-).

Zobacz teraz, jak wygląda realne zastosowanie tego systemu:

  \
       
     
Pomysły i porady Mistrzunia | Tłumaczenia pisemne i ustne, Trados itp. | wózki dziecięce | spam | Hotele | domeny | darmowe pozycjonowanie | sauny | Alaskan Malamute - Psy północy | Mieszkania Bydgoszcz | Gospodarstwo Zacisze Przechlewo | KS Radomy¶lanka Radomy¶l Wielki | Tanie banki w jednym miejscu | biuro rachunkowe częstochowa | opony częstochowa