Języki obce
Jak zapamiętywać słowa języka obcego?

    Spis
treści
 
      Appendix
 
    Nauczysz się tutaj trzech podstawowych metod zapamiętywania słówek języka obcego:

- Metody skojarzeń swobodnych
- Słowotwórstwa i
- Metody mnemotechnicznej.

Sposoby te przeznaczone są przede wszystkim do zapamiętywania słówek języków obcych (mnemotechniczna metoda).
Słowotwórstwo znakomicie ułatwia rozpoznawanie słów w czytanym tekście lub w słuchanej mowie, nawet jeśli nie znasz tego słowa z bezpośredniej nauki.

Metody te najlepiej działają w przypadku języków indoeuropejskich - angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego....
Nie są to uniwersalne metody nauki języków.


Oto one:



 










o
Daty historyczne

system podstawowy
system zaawansowany
----- - zasady
----- - przykłady


Języki obce

Słówka języków obcych

Efektywna nauka j. obcych - podstawy.

Jak poprawić wymowę j.
obcego?


 
           
       
    Metoda skojarzeń swobodnych


Polega ona na tworzeniu rysunków, których elementy sukcesywnie nazywasz słowami języka obcego. Rysujesz sobie na co tylko masz ochotę i opisujesz elementy stworzonego rysunku w języku obcym. Jeśli nie znasz słowa, zaglądnij do słownika, o co właśnie w tej metodzie chodzi!
Byś poznawał nowe słowa.

Prosta, ale ciekawa metoda do poszerzania znajomości słówek. Możesz założyć sobie oddzielny zeszyt, w którym będziesz tworzyć strona po stronie takie rysunki i w wolnej chwili je przeglądać lub również tworzyć - w czasie kiedy akurat nic mądrzejszego nie możesz robić (np. jadąc autobusem).

Jej efektywność polega na nieskrępowanej pracy wyobraźni, połączonej z zapamiętywaniem znaczenia słów - co odbywa się w lewej półkuli. Dzięki temu pracuje cały mózg - tylko tobie na korzyść. Jest tutaj również pracy z rysunkami - ważne dla wzrokowców.
Jest to popularna metoda, często obecnie spotykana w większości dobrych podręczników i programów do nauki języków obcych. Znaczy to ni mniej ni więcej tylko że:

DZIAŁA I NALEŻY JEJ UŻYWAĆ !


Druga metoda to:

Słowotwórstwo
Prefiksy, rdzenie, sufiksy

Ta metoda poszerzania słownictwa języków obcych polega na poznaniu prefiksów (cząstek słownych, które stawiamy przed rdzeniem), sufiksów (cząstek słownych "dolepianych" na koniec rdzenia) i samych rdzeni (cząstek, od których pochodzi dużo słów w języku, którego się uczysz).

W zasadzie wszystkie języki europejskie (z wyjątkiem fińskiego, węgierskiego i baskijskiego) wywodzą się z pnia indoeuropejskiego, a to znaczy, że występuje w nich wiele podobnych słów i co do wymowy i znaczenia. Na przykład słowo ojciec, to po angielsku father, po niemiecku Vater, po łacinie pater, po francusku pere, po włosku i hiszpańsku padre.

Znajomość łaciny ogromnie pomaga w uczeniu się pokrewnych sobie słów. Łacińskie amor znaczy kochać. Spokrewnione z nim angielskie słowo amorons brzmi podobnie i znaczy kochliwy. Związek jest oczywisty.

Znajomość prefiksów, rdzeni i końcówek w dużym stopniu pozwala ci rozumieć język obcy, nawet jeśli nie znasz (nie uczyłeś się ich wcześniej) wszystkich używanych słów.

Oto przykłady:

   
    Prefiksy (przedrostki)

RE - (łac.) ponownie
Replay
powtórka

DE - (łac.) od, w kierunku przeciwnym
Decentralization
decentralizacja

IN - przeczenie
Inability
niemożność


Rdzenie


Ferro - (łac.) nieść - TransFER
transfer

Facio - (łac.) czynić - SatisFACTION
satysfakcja

Sufiksy
(końcówki)

ABLE - (łac.) odnosi się do słów które oznaczają zdolność do czegoś

lovABLE
godny pokochania


NESS - (łac.) stan, rezultat

madNESS
szaleństwo

   
    W każdym dużym i dobrym słowniku języka obcego znajdziesz pełny spis tych elementów. Jest ich ograniczona ilość, więc ich poznanie i nauczenie się nie powinno sprawić ci problemu.
Korzyści z tego są ogromne, ponieważ za jednym zamachem poznajesz setki słów - nigdy ich nawet nie ucząc się (bardziej mam na myśli - "sensownie rozpoznajesz" np. gdy słyszysz mowę w tym języku lub czytasz tekst).
Metoda naprawdę warta zainteresowania jeśli poważnie traktujesz swoją naukę języka obcego.


A trzecią metodą jest:

Metoda mnemotechniczna.



Jak widzisz z powyższego rysunku, metoda ta polega na znalezieniu polskiego słowa będącego odpowiednikiem fonetycznego brzmienia zapamiętywanego słowa w języku obcym.

czyli sparkle (ang. iskra) = z parku

i mnemotechnicznym skojarzeniu (wyobrażeniu sobie) znaczenia obcego słowa ze znalezionym polskim " brzmiącym podobnie" słowem, lub kilkoma słowami.

Zapamiętanie podanego przykładu może wyglądać np. tak:

"Wyobraź sobie że wchodzisz do pięknego parku, a tu nagle rozlega się wielki huk, wycie silnika, krzyki itd. Patrzysz, a z któregoś miejsca z parku wybucha nagle słup iskier. Na szczęście iskry te szybko gasną i nie wywołują pożaru, ale zjawisko jest niesamowite. Iskry wylatują bardzo wysoko, wybuchają w górze i opadają na ziemię zmieniając kolory.

W ten sposób słysząc po angielsku słowo - sparkle w twojej pamięci natychmiast pojawia się zapamiętany obraz z wydarzeniem z parku.

I na odwrót - po usłyszeniu lub będąc w potrzebie znalezienia znaczenia słowa iskra - zaraz w twej pamięci pojawi się historia, która ujawni ci fonetyczne brzmienie jego odpowiednika w języku angielskim.

Efektem stosowania tego typu zapamiętywania słówek jest nie tylko możliwość skutecznego zapamiętania ich w o wiele większej ilości, ale również to, że pomocnicze skojarzenie po pewnym czasie znika - pozostawiając jedynie automatyczną znajomość znaczenia danego słowa.

Sprytne, co?
No to poćwicz trochę.

Oto garść słów, spróbuj je zapamiętać:

Skull - Czaszka
Arm - ręka
Call - dzwonić
Recent - ostatni
Potential - potencjalny
Attention - uwaga

Na początku trudno znaleźć dobry polski fonetyczny odpowiednik, więc próbuj różnych możliwości - kilka słów, przekształcone polskie słowa itp. Ważne, abyś wyobrażając sobie scenę, był wyraźnie świadomy kto jest kim, i po co na w tym mikro-filmie twego wyobrażenia (co jest postacią pierwszoplanową, kto robi tylko za wypełniacz itd.)

Ale wysiłek ten i tak się opłaca, ponieważ w ten sposób masz skutecznie zapamiętane słowo, a nie stracony czas na uczenie się ich w kółko i w kółko (co w rezultacie kończy się tym samym, ale ile czasu to zajęło!).




Pomimo, że temat szybkiej nauki j. obcych to temat na cały osobny kurs, kliknij "następny", aby zobaczyć dwa artykuły, które rzucaj odrobinę światła na to zagadnienie.

   
       
     
wózki dziecięce | Pomysły i porady Mistrzunia | Alaskan Malamute - Psy północy | biuro rachunkowe częstochowa | darmowe pozycjonowanie | Tłumaczenia pisemne i ustne, Trados itp. | opony częstochowa | KS Radomy¶lanka Radomy¶l Wielki | Mieszkania Bydgoszcz | spam | domeny | Hotele | Gospodarstwo Zacisze Przechlewo | Tanie banki w jednym miejscu | sauny