Główny System Pamięciowy
(potężny jak smok)

    Spis
treści
 
      Mnemotechniki
 
    GSP

System ten diametralnie różni się od innych systemów które dotychczas poznałeś. Jego konstrukcja nie opiera się na prostych słowach-obrazach, (chociaż w końcowym efekcie również do tego się on sprowadza). Jest on o wiele bardziej wyrafinowany, co znaczy nie tylko że jest odrobinę trudniejszy :-), ale przede wszystkim daje o wiele większe możliwości. Główny System Pamięciowy (GSP) to system, dzięki któremu będziesz mógł, jeśli zechcesz, tworzyć inne systemy o potężnych możliwościach.

GSP używano i doskonalono przez ponad 300 lat. Jego

 












o
Budowa i zasady tworzenia

Rzymski pokój

Metoda Łańcuchowa

Metoda Liczbowo-Kształtowa

Metoda kolejnościowa - opcja druga

Główny System Pamięciowy

Warianty metod kolejnościowych

Rozszerzanie pojemności
 
    zasady pierwszy wyłożył Stanisław Mink von Wennsshein w połowie XVII wieku. Był to o wiele doskonalszy system, niż poprzednie, umożliwiający ówczesnym mnemotechnikom zapamiętywanie o wiele większej ilości informacji (nie dziesiątki, a tysiące), i to na czas dowolnie długi, przy czym w grę wchodziły również i liczby i daty.

U podstaw tego systemu leży przyporządkowanie cyfrom od 0 do 9 wybranych spółgłosek wg poniższego schematu.

  Metoda obrazowa

Konkretne zastosowania
- Matematyka, fizyka
- Chemia i inne

Zaawansowane sposoby zapamiętywania złożonych
wyliczanek.


 
       
    0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
- s, z
- t, d
- n
- m
- r
- l
- j
- k, g
- f, w
- p, b
   
   

Ani samogłoski, ani złożenia typu sz, cz, rz, dz itp. nie mają znaczenia w tym fonetycznym alfabecie cyfrowym i służą jedynie jako "wypełniacze" w obrazowych słowach-kluczach, jakie z jego pomocą tworzysz.

Jak widzisz, przy niektórych cyfrach występują "podwójne" głoski.
Punktem tej metody jest fonetyka. Nasz aparat mowy pracuje bardzo podobnie przy wymowie głosek s i z, k i g, f i w, p i b, jedyna różnica to miękkość z jaką je wymawiamy.

Jak szybko zapamiętać ten system?

Oto tłumaczenie, którym możesz sobie pomóc podczas jego zapamiętywania:

0. "z" to pierwsza głoska w słowie "zero", a "o" to ostatnia
1. litery "t" lub "d" mają jedną pionową kreskę
2. pisane "n" ma dwie pionowe kreski
3. pisane "m" ma trzy pionowe kreski
4. główną głoską w słowie "cztery" jest "r"
5. w rzymskiej cyfrze L (50) kryje się słowo "pięć
6. litera "j" to lustrzane odbicie 6
7. z dwóch siódemek można ułożyć duże K
8. pisane f ma dwie pętelki jedna nad drugą, jak cyfra 8
9. litery p i b to lustrzane odbicia cyfry 9.


Słowa-klucze

Podobnie jak dla w metodzie liczbowo-kształtowej stworzymy teraz słowa-klucze charakterystyczne dla tej metody, tzn. możliwie krótkie i obrazowe słowa, które łatwo kojarzyłyby się z jedną i tylko jedną liczbą.

Na przykład najlepszym słowem dla cyfry 1 powinno być jakieś łatwe do wyobrażenia słowo, zawierające tylko głoskę t lub d. Może to być np. dach, tusz, dusza itd. Każde z tych słów spełnia ten podstawowy warunek, a więc odpowiada cyfrze 1.

Słowo dla liczby 34 musi zawierać głoski "m" i "r" w takiej właśnie kolejności. Możliwe słowa to: mur, szmer, marsz, chmura. Wybierając je sugeruj się zwykle łatwością z jaką możesz sobie wyobrazić znaczenie danego słowa.

Innymi słowy, litery znaczące m i r uzupełniasz w myślach samogłoskami i innymi głoskami nieznaczącymi, i wybierasz najlepszą kombinację.

Spróbuj teraz sam stworzyć odpowiedniki dla liczb 1...10 według tego systemu.

A jak już stworzysz swoje słowa-klucze, popatrz na przykład w których znajdziesz ich 20


Możesz również stworzyć zakładki dla liczb ponad 20 a nawet ponad 100.

Tam, gdzie znalezienie jednego słowa będzie niemożliwe, niektóre zakładki mogą być wielowyrazowe, np. 333 - mumia myszy.

Staraj się, aby twoje zakładki były możliwie bardzo intensywne, żywe, co jak wiesz zdecydowanie ułatwia zapamiętanie.

Poza tym różnicuj swoje obrazy, jeśli zakładka jest w liczbie mnogiej, oglądaj rzeczywiście ogromne ilości czegoś, a nie pojedyncze duże "coś".

Jak tego używać:

1. W wersji mało rozbudowanej nie różni się ta metoda od prostych metod np. liczbowo-kształtowej. Możesz jej używać w ten sposób - do zapamiętywania niewielu informacja w określonej kolejności.

2. W wersji bardzo rozbudowanej - mając do dyspozycji wiele zakładek - np. 100 - możesz również jej używać do zapamiętywania wielkiej ilości informacji w określonej kolejności (lub niekoniecznie).

3. Możesz również dzięki niemu zapamiętywać liczby.

Zapamiętanie cyfry 337853 - będącej np. numerem telefonu nie nastręczy ci wielu trudności ponieważ możesz to zapamiętać jako np. "mama kiwa liściem" i zapamiętać ten obraz na głowie delikwenta do którego jest ten telefon.

4. Możesz dzięki niemu zapamiętywać daty historyczne, o czym przeczytasz w dalszej części kursu.

   
       
     
Mieszkania Bydgoszcz | biuro rachunkowe częstochowa | darmowe pozycjonowanie | Alaskan Malamute - Psy północy | Tłumaczenia pisemne i ustne, Trados itp. | Gospodarstwo Zacisze Przechlewo | sauny | Hotele | domeny | spam | Tanie banki w jednym miejscu | wózki dziecięce | Pomysły i porady Mistrzunia | KS Radomy¶lanka Radomy¶l Wielki | opony częstochowa