Metoda Łańcuchowa

    Spis
treści
 
      Mnemotechniki
 
    Metoda Łańcuchowa to podstawowa technika pamięciowa, swoisty fundament, dzięki któremu opanowanie bardziej zaawansowanych metod stanie się naprawdę łatwe. Techniki tej używa się do zapamiętywania na ogół krótkiego szeregu różnych informacji, np. listy elementów do zapamiętania lub spraw do załatwienia, łącząc, kojarząc każdy element tego szeregu z następnym, lub łącząc wszystkie elementy w jakąś barwną historyjką.

Powiedzmy, że masz w planie zrobić następujące zakupy:

- jabłka
- zeszyty
- szklanki
- pióro wieczne
- myszkę do komputera
- dyskietki
- gazetę - "Bravo"


Większość ludzi w takiej sytuacji na ogół miota się wokoło w poszukiwaniu długopisu lub kawałka papieru, maca się w desperacji po kieszeniach albo w ostateczności próbuje zapamiętać tę listę przez wielokrotne powtarzanie (zapominając w konsekwencji co najmniej parę elementów).

 




o
Budowa i zasady tworzenia

Rzymski pokój

Metoda Łańcuchowa

Metoda Liczbowo-Kształtowa

Metoda kolejnościowa - opcja druga

Główny System Pamięciowy

Warianty metod kolejnościowych

Rozszerzanie pojemności

Metoda obrazowa

Konkretne zastosowania
- Matematyka, fizyka
- Chemia i inne

Zaawansowane sposoby zapamiętywania złożonych
wyliczanek.
 
           
       
    A przecież wystarczy wykorzystać twórczą siłę wyobraźni i zbudować ciąg takich oto intensywnych obrazów, układających się w niezwykłą, ale barwną historię:

Przeczytaj z uwagą poniższy opis silnie wyobrażając sobie jednocześnie historie w niej opisane:


Wychodzisz z domu. Idziesz pieszo ponieważ warzywnika jest zaraz obok. Ale nie uszedłeś nawet metra tą ulicą, a tu z tego właśnie warzywniaka wylała się prawdziwa lawina jabłek. Z trudem omijasz płynące jabłka, aż w końcu poddajesz się i przewracasz się jak długi. Płynąc na tej fali jabłek, chwytasz szybko kilka, wrzucasz do plecaka, wyjmujesz samonaprowadzające się 10 zł i wypuszczasz je w kierunku warzywniaka.
"No to z głowy" - myślisz, myśląc o załatwieniu jabłek.

Szczęście nadal jest przy tobie, ponieważ jabłeczna fala zaniosła cię bezpośrednio do sklepu z art. szkolnymi. Rozradowany, że jesteś już u celu wchodzisz do środka.
"Łup!" - Dostajesz zeszytem w głowę. "Co jest!" - myślisz.
"Łup - znowu zaliczyłeś - łup, łup", znowu i znowu, cała chmara dzieciaków stoi u wejścia i z głośnym śmiechem wali cię po głowie zeszytami ile wlezie.
Wściekły wyrywasz jednemu zeszyt i czym prędzej wybiegasz ze sklepu - nie płacąc z zemsty za złą "obsługę"

Przypominasz sobie o następnym zakupie. Akurat sklep z art. gosp. jest obok.
"STOP - myślisz - nie wchodzę, a nóż..."
"Brzdęk!!" - słyszysz dźwięk rozbitej szklanki obok twoich nóg.
"Brzdęk, brzdęk.. " - następna i następna rozbija się obok ciebie.
Wcale nie musiałeś wchodzić do sklepu aby zaliczyć szklanką w kolano.
Podnosisz jedną która się jakimś cudem nie rozbiła się i zmykasz czym prędzej.
.
Biegniesz ile sił, ale oto przed tobą pojawiają się dwa grubasy, krzyżują swe wielki bojowe wieczne pióra przed tobą i mówią:
"A gdzie to się wybieramy?" Bez dalszych formalności zabierają cię ze sobą.
Idą z tobą w nieznane... idą i idą... a ty myślisz...
"O nie, żywcem to ja się nie dam..." - i wyrywasz jednemu jego wielkie bojowe wieczne pióro, strzelasz w obu atramentem i uciekasz co sił w nogach.

Przebiegasz przez park i dobiegasz do płotu.
Ze zdziwienie zauważasz, że przez szpary w płocie zerkają tłumy kotów. Podchodzisz i ty, zerkasz przez szparę i widzisz... sznury komputerowych myszek dźwigają na plecach dyskietki i znoszą je do sklepu komputerowego. Już nie myślisz więcej... Łamiesz płot i porywasz jedną mysz wraz z jej dyskietkowym ładunkiem. Ciągniesz ją za kabel i biegniesz co sił dalej, zanim się ktokolwiek zorientuje o twym porwaniu.

Wybiegasz na ulicę, zwalniasz i idziesz już normalnym krokiem. Podchodzisz do kiosku, a...zza kiosku wychodzi masa młodych dziewczyn i wiwatuje "Bravo, bravo", klaszcząc i piszcząc z ekstazy, że taki bohaterski jesteś.

Ty niewzruszony, olewasz ich wrzaski i uwielbienie, kupujesz w kiosku jedną gazetę, "Bravo" oczywiście i idziesz dalej już szybkim krokiem, aby zniknąć z oczu tłumowi dziewczyn.


A teraz zamknij oczy i przypomnij sobie w wyobraźni całą tę niezwykłą historię, od początku do końca. Po czym odtwórz zapamiętaną dzięki niej listę zakupów.

Jeśli przywołanie z pamięci wszystkich scen sprawia ci trudność, przeczytaj ten opisz raz jeszcze i raz jeszcze obejrzyj, zobacz na ekranie umysłu całą tę historię tak szczegółowo, jak tylko potrafisz, krok po kroku.

Wymyśl sam kilka podobnych ćwiczeń i nabieraj wprawy w posługiwaniu się Metodą Łańcuchową. Pamiętaj, że im bardziej żywe, intensywne będą twoje skojarzenia, im bardziej niezwykłe, śmieszne i dynamiczne, tym lepiej.

System ten doskonale nadaje się do zapamiętywanie krótkich wyliczanek, listy elementów, haków które pojawiają się zwykle w trakcie studiowania.


   
    Webm@ster
Np. jeśli pamiętasz nasz artykuł o etykiecie webmastera - chcąc zapamiętać ten artykuł - trzeba zapamiętać listę haków jakie stworzyłeś podczas czytania tego artykułu. To jest właśnie metoda, dzięki której możesz skutecznie to zapamiętać. W ten sposób żaden element nie ucieknie ci z głowy - dzięki zapamiętaniu ich w systemie łańcuchowym, a każdy z tych haków sam w sobie przypomni ci całą informację jaką w nim zawarłeś.
   
   
Bardzo prosta metoda, często wykorzystywane do tymczasowego zapamiętywania studiowanego materiału.

Można ją również zastosować przy zapamiętywaniu złożonych wyliczanek, ale o tym w następnych rozdziałach.


   
       
     
Gospodarstwo Zacisze Przechlewo | darmowe pozycjonowanie | Alaskan Malamute - Psy północy | domeny | wózki dziecięce | opony częstochowa | KS Radomy¶lanka Radomy¶l Wielki | Tanie banki w jednym miejscu | sauny | Hotele | spam | biuro rachunkowe częstochowa | Tłumaczenia pisemne i ustne, Trados itp. | Pomysły i porady Mistrzunia | Mieszkania Bydgoszcz