Obrazowa metoda zapamiętywania

    Spis
treści
 
      Mnemotechniki
 
    Nie jest to może super technika, taka jak mnemotechniki z poprzednich rozdziałów, ale jej działanie doskonale sprawdziło się mojej praktyce zapamiętywania bezsensownych wyliczeń typu np. z czegóż to zbudowane jest dane urządzenie.

Mówiąc bardzo mądrze i ze ściemnieniem :-) punktem tej metody jest przetworzenie informacji tekstowej na obrazową, rysunkową.

A mówiąc wprost rysujesz po prostu to co masz zapamiętać.
Dzięki temu, że rozrysowałeś dany element, widzisz go realnie swoimi prawdziwymi oczami, a przez to łatwiej jest ci go zapamiętać.

Niestety metoda ma swoje ograniczenia polegające przede wszystkim na trudności w oddaniu abstrakcyjnych idei.
Stosuje się ją przede wszystkim przy zapamiętywaniu realnych, namacalnych informacji np. wyliczanek, że dane urządzenie składa się np. z obudowy, płyty głównej, korbki i trąbki. :-)
 





















o
Budowa i zasady tworzenia

Rzymski pokój

Metoda Łańcuchowa

Metoda Liczbowo-Kształtowa

Metoda kolejnościowa - opcja druga

Główny System Pamięciowy

Warianty metod kolejnościowych

Rozszerzanie pojemności

Metoda obrazowa

Konkretne zastosowania
- Matematyka, fizyka
- Chemia i inne

Zaawansowane sposoby zapamiętywania złożonych
wyliczanek.
 
           
       
    Oto przykład:
Załóżmy, ze masz do zapamiętania taką rzecz:

Radiotelefon K1:
- zasilacz sieciowy
- zasilacz bateryjny
- kable zasilające 18-sto kablowe
- kable koncentryczne
- zespół nadawczo odbiorczy
- mikrotelefon
- rozwidlenie radiotelefoniczne
- maszt antenowy
- antena sztuczna
- miernik do paraboli anteny


Przykład ten jest jak najbardziej realny, sam musiałem się z nim uporać. Oczywiście poszło mi to bez trudu, a oto sposób w jaki to zrobiłem.

Narysowałem po prostu każdy z elementów na czystej kartce, z jednej strony i miałem na cały ten nieszczęsny radiotelefon jeden rzut oka.
Poprzyglądałem się mu odrobinę, przeanalizowałem, dodałem różnych dodatkowych skojarzeń i miałem go w głowie jak w banku.

Oto przykładowy rysunek (jest to jego komputerowa wersja, naprawdę wyglądał trochę inaczej (chociaż podobnie), poza tym jego stworzenie trwa wówczas kilka chwil a nie kilka godzin :-))




Podejrzewam, że nie masz problemów z rozpoznaniem który rysunek odpowiada któremu elementowi. Ale kilka słów ważnego komentarza:

Próbuj ilustrować wszystkie możliwe słowa, np. jak w tym rysunku - rozwidlenie radiotelefoniczne (to poziome Y z radiem i telefonem na końcach). Zaraz widać, że coś się rozwidla, a dodanie telefonu i radia na końcach tego rozwidlenia naprowadza na słowo: radiotelefoniczne.
To samo ma miejsce w ilustracji zespołu nadawczo odbiorczego - słowo zespół oddałem przez grupę ludzików narysowanych na tej skrzynce, a w przypadku anteny sztucznej dodałem słowo "Plastik" do jej rysunku.

Zorganizuj to!
Jak widzisz cała ta metoda bazuje na bezpośrednim wykorzystaniu prawa pamięci "Narysuj to". Ale BARDZO WAŻNYM jest tutaj zastosowanie drugiego prawa pamięci "Zorganizuj to". Jak zauważyłeś, wszystkie narysowane elementy w pewnym stopniu tworzą logiczny ciąg (od dołu go analizując). Najpierw idą zasilacze, później kable, by następnie przez zespół nadawczo-odbiorczy razem z mikrotelefonem dojść przez rozwidlenie do masztu, anteny i miernika paraboli anteny.

Logiczne zorganizowanie takiego rysunku jest ABSOLUTNĄ KONIECZNOŚCIĄ jeśli stosowanie tej metody ma przynosić dobre rezultaty. Gdybyś po prostu narysował je niedbale i porozrzucał po kartce przypadkowo,
nie będzie(!) to tak efektywne jak w tym zorganizowanym przypadku.

Wykorzystywanie tylko jednego prawa pamięci np. tylko "narysuj to" nie jest tak efektywne jak dodanie do tego "Zorganizuj to", a ponieważ cała ta informacja + jej rysunek są logiczne i mają realny sens, dochodzi do tego również wpływ prawa "Zrozum to".
Współdziałanie tych wszystkich praw gwarantuje wysokie prawdopodobieństwo dokładnego zapamiętania wszystkich elementów.

Dodaj mnemotechnikę
Przy dużej ilości elementów dobrze jest spiąć dodatkowo te wszystkie elementy jakąś "kolejnościową" mnemotechniką, ot tak dla pewności, by nam nic z głowy nie uciekło.
Np. gdy zapamiętamy, że tych elementów ma być 10, i dodatkowo skojarzymy ze wszystkimi elementami słowa-klucze z jednej z takich mnemotechnik, pewność skutecznego zapamiętania rośnie prawie do 100%.

Np. zapamiętując to mógłbyś szybko dodać słowa-klucze z metody liczbowo-kształtowej, że walczysz mieczem z zasilaczem, który cię co raz "kopie" 220V, że wkładasz baterie do sztucznej kaczki, podłączasz ją do naszego urządzenia i wszystko super działa (przy dźwiękach "kwa kwa"), że mewy wylatują od zasilaczy i ciągną za sobą tęczowe koncentryczne kable, itd. aż do rzymskiego jeźdźcy z końmi, który w górę i w dół jeździ dookoła anteny po trasie przypominającej parabolę, a miernik goni za nimi mierząc ich wielkość.

Nie zabierze ci to dużo czasu, a może wydatnie pomóc w krytycznym (np. kartkówka) momencie.

Metoda łatwa, przyjemna, szybka a przede wszystkim skuteczna.
Zobacz jej działanie w praktyce, a będziesz zaskoczony!

   
       
     
Gospodarstwo Zacisze Przechlewo | Pomysły i porady Mistrzunia | Tłumaczenia pisemne i ustne, Trados itp. | Mieszkania Bydgoszcz | wózki dziecięce | sauny | opony częstochowa | darmowe pozycjonowanie | biuro rachunkowe częstochowa | domeny | Tanie banki w jednym miejscu | Alaskan Malamute - Psy północy | KS Radomy¶lanka Radomy¶l Wielki | spam | Hotele