Metoda Liczbowo-
Kształtowa


    Spis
treści
 
      Mnemotechniki
 
    W poprzednich rozdziałach poznałeś zasady posługiwania się Metodą Łańcuchową i Rzymskiego Pokoju, w których wykorzystuje się wszystkie prawa pamięci z wyjątkiem porządku i numeracji. Przejdziemy teraz do omówienia Metody Liczbowo-Kształtowej, która tym różni się od poprzednich, że główną rolę odgrywają w niej specjalnie skonstruowane, stałe pamięciowe obrazy-klucze, z którymi można połączyć, skojarzyć dowolną zapamiętywaną informację.
Systemy zakładek można porównać do szafy, w której wisi jakaś skończona liczba wieszaków. Te wieszaki nigdy się nie zmieniają, ale ubrania, które na nich wieszasz tak - i może ich być bardzo dużo. W systemie zakładek obrazkowych, albo "cyfropodobnych" liczba, jej kształt (lub symbolika) to właśnie te wieszaki, a ubrania, które na nich wieszasz to "rzeczy do zapamiętania". System ten jest łatwy i obejmuje tylko liczby od 1 do 10.


 






o
Budowa i zasady tworzenia

Rzymski pokój

Metoda Łańcuchowa

Metoda Liczbowo-Kształtowa

Metoda kolejnościowa - opcja druga

Główny System Pamięciowy

Warianty metod kolejnościowych

Rozszerzanie pojemności

Metoda obrazowa
 
    Oto on.
Od "teraz do końca życia" zapamiętaj że :
  Konkretne zastosowania
- Matematyka, fizyka
- Chemia i inne

Zaawansowane sposoby zapamiętywania złożonych
wyliczanek.


 
       
    1 =
miecz
   
    2 =
łabędź
   
    3 =
mewa
   
    4 =
chorągiewka
   
    5 =
haczyk
   
    6 =
gwizdek
   
    7 =
statek zawijający do portu
   
    8 =
bałwan
   
    9 =
rozwijający się dywan
   
    10 =
rzymski woźnica
   
   
Poświęć chwilę na zapamiętanie tego systemu. Zamknij oczy, przebiegnij w myślach liczby od 1 do 10 i przy każdej z nich zobacz na ekranie umysłu wyobrażenie odpowiadające liczbie wykorzystując/dodając jak najwięcej znanych ci praw pamięci, zwłaszcza przesadę, kolor, ruch i akcję. Powinieneś naprawdę "widzieć" wszystkie obrazy pod zamkniętymi powiekami, możesz je także słyszeć, czuć, smakować i dotykać.

A potem zrób dokładnie tak samo, ale w porządku odwrotnym, czyli znowu oglądaj "żywe" skojarzenia dla liczb od 10 do 1, a potem zrób to raz jeszcze, ale na wyrywki. Baw się możliwościami swojej wyobraźni, sprawdzaj jak szybko podsunie ci stosowne obrazy. I wreszcie odwróć całą zabawę. Na ekranie umysłu "wyświetlaj" teraz tylko obrazy i sprawdź, jak szybko przydasz im dobrane uprzednio liczby. Zrób to teraz.

Stosowanie tego systemu jest proste i przyjemne.

Jeśli masz na przykład dziesięć rzeczy do zapamiętania według dowolnego porządku numerycznego, czy to odwróconego, czy na wyrywki, zakładki obrazkowe nadają się do tego idealnie.

Załóżmy, że chcesz zapamiętać taką listę w jej określonej kolejności:
1. jabłoń
2. kościół
3. cytryna
4. zegarek
5. samochód
6. miś
7. komputer
8. długopis
9. prezydent
10. krowa
Aby uporać się z takim zadaniem połącz, skojarz, każdy element tej listy ze stosowną zakładką obrazkową (czyli obrazem liczby); i im bardziej twórczo zatrudnisz tu wyobraźnię, tym lepiej. Daj sobie nie więcej niż 3 minuty na zapamiętanie całości, po czym wypełnij pola poniżej.

Wypełnij według podanej kolejności


Jestem pewien że poszło ci doskonale i jesteś zaskoczony wspaniałym działaniem tej techniki.
Popatrz na przykład jak mogło to wyglądać:

Spróbuj teraz to samo z informacjami typu abstrakcyjnego - ekonomiczną wyliczanką

Oto przykład do zapamiętania:

Diagnoza badanego systemu powinna przebiegać następująco:

1 - poznanie sytuacji bieżącej
2 - zaliczenie jej do znanego typu lub gatunku
3 - określenie podstawowych błędów i zakłóceń
4 - wyjaśnienie przyczyn (genezy) badanego stanu rzeczy
5 - określenie fazy rozwoju
6 - przewidywanie dalszego rozwoju i skutków.




Daj sobie na zapamiętanie każdego elementu około 40 sekund.

A po zapamiętaniu zapisz je skrótami poniżej w podanej kolejności:


No i jak - znowu sukces?

Myślę, że sam jesteś zaskoczony skutecznością zapamiętywania, ale może się zdarzyć, że znajdywanie niektórych związków i skojarzeń ciągle sprawia ci pewne trudności.

Wróć więc do pierwotnych obrazów raz jeszcze, odtwórz je na ekranie umysłu i spytaj, gdzie tkwi błąd, dlaczego nie zapamiętałeś? Często bywa tak, że stworzyłeś skojarzenia, których nie lubisz, które były zbyt logiczne lub narzucające się, że zabrakło przesady, koloru, ruchu czyli akcji, wrażeń zmysłowych, czy wreszcie humoru.
Praktyka dowodzi, że im więcej ćwiczysz, tym łatwiej twoja wyobraźnia zacznie wyszukiwać "żywe" związki, szybciej przestawi się na tory innego myślenia, szybciej "zapomnisz" o skojarzeniach zbyt logicznych, nudnych i bezbarwnych.




Jeśli chodzi o zapamiętywanie informacji z określoną kolejnością metoda ta jest bardzo dobra. Istnieje również podobny system w którym można zapamiętywać informacje w kolejności.

Ale o nim w następnym rozdziale :-)

   
       
     
domeny | Gospodarstwo Zacisze Przechlewo | Tłumaczenia pisemne i ustne, Trados itp. | wózki dziecięce | darmowe pozycjonowanie | opony częstochowa | sauny | Mieszkania Bydgoszcz | biuro rachunkowe częstochowa | Tanie banki w jednym miejscu | Alaskan Malamute - Psy północy | KS Radomy¶lanka Radomy¶l Wielki | spam | Pomysły i porady Mistrzunia | Hotele